Sešli jsme se v příjemném prosvětleném ateliéru během jednoho z prvních z letošních horkých dní. Zatímco letní kolekce 2019 šla teprve před nedávnem do prodeje, budeme si s českou návrhářkou Zdeňkou Imreczeovou povídat o kolekci podzimní, která přijde do butiku až v září. A až skončíme, Zdeňka se pustí do práce na letní kolekcí 2020. Takový už je módní svět. Pořád o sezónu či dvě napřed.
Povídali jsme si o směsce kultur, která inspirovala kolekci Podzim/Zima 2019/2020, udržitelnosti, pražském fashion weeku, vybírali mezi bio a klasickou bavlnou, a zamysleli se nad fenoménem slow fashion z pohledu módní návrhářky.
Jaké myšlenky se ve vaší nové podzimní kolekci promítají?
Inspirací byl mix různých kultur. Mezi hlavní indicie kolekce patří Japonsko, futurismus a současně sportovní elegance. Mně jako designérovi se kolekce těžko popisuje slovy, protože se řídím tím, co cítím. Jde ale o moji reakci jak vnímám současnou atmosféru a kulturu. Opět pracuji s geometrií a hraju si s tvaroslovím krychle a jejím rozkladem. Hedvábné prošívané šály, plédy i sukně jsou zakončeny ostře v kubistickém duchu. Kolekce je plná barev a pracuji v ní s kvalitními materiály, jako je bavlna, vlna, kašmír, merino vlna i hedvábí.
Společností posledních pár let hýbe téma slow fashion. Jak ho vnímáte vy ze své pozice módní návrhářky?
Já raději preferuji méně věcí a kvalitních, než více nekvalitních. S tím i pracuji. Design mých kolekcí je nadčasový, takže je klientky mohou nosit několik sezón. Kolekce jsou z kvalitních materiálů, které sama testuji a nosím, než je začnu nabízet. Slow fashion je z mého pohledu o celkovém přístupu. Například je potřeba respektovat, že vlněné kalhoty, které se mají prát ručně, nemohou dát do pračky na 40 stupňů. Pokud se člověk o věci dobře stará, dlouho mu vydrží. Z tohoto pohledu vnímám svou módu jako slow fashion.
Jak se udržitelnost promítá do vašeho výběru materiálů?
Jak už jsem se zmiňovala, materiály odebírám od premiových výrobců, kteří ve většině případů mají certifikát Oeko-tex. U materiálů je třeba si uvědomit, za jakých podmínek a kde vznikají a odkud se například bio materiály vozí, kolik tisíc kilometrů procestují, než se dostanou k nám. Vnímám jako velmi důležité, aby majitel ovcí dostal za vlnu dobře zaplaceno. A je důležité, aby se materiály zbytečně nepřevážely z jedné země do druhé kvůli levnějším dílčím technologickým procesům zpracování, nebo se jich nevyrábělo víc, než je třeba.
Dalo by se tedy říct, že je větší problém v nadprodukci a nadkonzumaci?
Asi ano. Vám totiž nepomůže vědět, že tento jeden kus byl vyroben v Itálii. Ale co znamená? Víte, na jakém místě materiál vyrostl, kde byl utkán a barven? Některé materiály se dají pěstovat pouze v určitých lokalitách, což se na etiketách neuvádí. Je dobré být informován o okolnostech pěstování a výroby materiálů. Já tyto informace jako designérka mám, otázkou však zůstává, jak na tom jsou lidé, kteří do módního průmyslu tolik nevidí.
Kdybyste si musela vybrat mezi bavlnou a biobavlnou, která by to byla?
Je třeba vědět, jaký je mezi nimi rozdíl. Jak těžké je vypěstovat Bio bavlna za jakých podmínek a také bez chemických postupů ji zpracovat. Nechybí ta voda někde jinde, kterou se zalévá v oblasti, kde se pěstuje? Kdo ji zalévá? Abych si mohla vybrat potřebovala, bych znát odpovědi na tyto otázky. Jsem spíše pro tradiční bavlnu, která splňuje ekologické standardy, tu ve svých kolekcích používám. Je to podobné s kůží a koženkou. Když si vezmete, kolik energie pojme zpracování umělé kůže a je nezrecyklovatelná! Celokožené boty s dřevěnou podrážkou vydrží několik let a současně jsou přírodním produktem, ale i přírodní kůže má své odpůrce, což samozřejmě chápu, ale z ekologického hlediska je na tom lépe.
Šijete v Česku?
Samozřejmě! (Směje se.) Pro malého designéra je to naprosto přirozené. I když dá se šít i na Slovensku nebo v Polsku či Německu. Ale já mám několik švadlen v Česku a také dílnu, kam vozím na ušití ready-to-wear.
Vy sama šijete?
Nene. To už je dávno. Vymyslím model, vyberu materiály, připravím střih, vyzkouším to na krejčovské panně nebo i sama na sobě a předávám švadlence, se kterou spolupracuji už spoustu let. Je to týmová práce.
Je možné se módou v České republice uživit? Jaký vliv na prodeje má Mercedes-Benz Prague Fashion Week, pokud se nepletu, účastníte se pravidelně.
Záleží, jak kdo vnímá svůj životní standard. Já se uživím. Současně hodně peněz reinvestuji. Namísto dovolené spíš vezmu peníze a dám je do nové kolekce. Ano, snažím se teď účastnit pravidelně. Po přehlídce na fashion weeku zaznamenávám větší zájem i větší prodeje. Lidé se pomalu učí si na přehlídce vyhlídnout, co se jim líbí a následně si to koupit.
Jaký je váš nejoblíbenější kousek z Podzimní kolekce 2019?
Mám jich několik. Mám moc ráda překládanou vlněnou sukni z vlněného kepru, úzké sako z merino vlny, hedvábné žluté šaty s prošívanou šálou.
Vybrané kousky z kolekce bude možné možné pořídit od září v galerii Back Yard u Obecního dvora 2, nebo se zájemkyně mohou objednat k nám do nového ateliéru na adrese Korunní 92, kde je možné si vyzkoušet cokoli z aktuální kolekce a nechat si vybraný model zrealizovat přímo na míru.
Děkujeme paní Zdeňce za milý rozhovor.