POSEDLOST 2019? KAŠMÍROVÝ VZOR

Léto 2019 přímo dychtí po vzorovaném oblečení. Ve frontě stojí desítky různých vzorů, které jen čekají, až si pro své letní outfity vyberete právě je. Tentokrát vám představíme kašmírový vzor, který se řadí k těm elegantnějším a unosíte ho na pláži, zahradě i v kanceláři.

Kašmírový paisley vzor v bledě modré a bílé.

Jemná kresba flóry

Záměna kašmírového vzoru za jiný hrozí jen stěží. Zatímco kohoutí stopa zdálky splývá v běžnou drobnou kostku, paisley, neboli kašmírový vzor, hravě rozpoznáte z jakékoli vzdálenosti v jakékoli velikosti. Vyznačuje se jemnou kresbou květin, které se seskupují a sbíhají do zajímavých obrazců.

Vzoru v Česku říkáme kašmírový, ale jeho původní název se odvozuje od skotského města Paisley, v němž se vyráběly a prodávaly tkaniny právě v tomto vzoru. Kašmírový vzor je inspirován perskými a indickými motivy, které typicky naleznete na tamních pašmínách. Dnes se vyrábí v celé řadě barevných provedení, ze začátku býval spíše v odstínech hnědé, červené a oranžové.

Paisley vzor se hodí na pyžamo, stejně jako na letní šaty.

Jak se kašmírový vzor nosí?

Kašmírový vzor nejlépe vynikne na velké ploše látky. Takovým ideálním kusem jsou letní maxišaty, které potom můžete snadno doplňovat jakýmkoli z odstínů, který je v motivu obsažen. K jedněm modro-fialovo-béžovým šatům (jako jsou na obrázku) pak můžete kombinovat sytě růžovou, béžovou, tmavě modrou i fialovou kabelku. A pokaždé získáte trochu jiný závěrečný efekt. Paisley vzor však v létě 2019 najdete snad úplně na čemkoli od plavek, přes crop topy, šaty, až po kalhoty a sukně. Speciální kolekci v tomto motivu připravil například řetězec H&M. Modely směřoval do odstínů oranžové, hnědé, béžové a zlaté, které mají velmi blízko k původní podobě paisley.

Kašmírový vzor nejvíce vynikne na dlouhých maxišatech.

Kdo ho vrátil do módy?

Kašmírový vzor se dá považovat za nesmrtelný a také za motiv, který z módy prakticky nevychází. Stejně jako třeba u koženého křiváku však zaznamenáme období, kdy na své oblibě markantně sílí a dostává se do mainstreamové módy řetězců. Z módních domů, které ho ve svých kolekcích pro Jaro/Léto 2019 uvedly, můžeme jmenovat Etro, Zimmermann nebo Chloé.

Kašmírový vzor si oblíbili i módní návrháři.
Zdroj fotografií: pinterest.com

Leave a Reply