JAK NA SCRAPBOOKING

Nejdřív se začalo skloňovat slovo scrapbook, po chvíli jsme se začali bavit o celé činnosti. Protože scrapbooking není jen o tvorbě jednoho alba, je to dlouhodobá tvořivá zábava, u které často ani tak nejde o to, co tvoříte, ale že tvoříte.

scrapbooking

Historie tvoření scrapbooku se váže k Velké Británii a 19. století. V původním slova smyslu by mělo jít o tvoření alba rodinných fotek a jeho dozdobování. Dnes na sebe scrapbooking však převzal mnoho dalších podob.

Barvy, materiály, výstřižky, fotky a nápisy

Stále však jde o to vytvořit si album fotek v naprosto jedinečném stylu. K tomu nám pomáhají nejrůznější samolepky, stužky, flitry, kamínky, výstřižky z časopisů i novin, razítka, tvarové děrovačky a barvy. Jde o kontrast mezi jednotlivými povrchy, doplňování fotek o tématické komponenty, vstupenky, jízdenky nebo jiné drobné papírové upomínkové předměty. Fotky můžete popisovat gelovými propiskami nebo lihovým fixem, dokreslit drobné ornamenty nebo obrázky. Je to klišé, ale pro scrapbooking snad platí pro více než cokoli jiného – fantazii se meze nekladou.

scrapbooking 3

Jak se tvoří scrapbook?

Nejdříve se rozhodněte, jaký scrapbook budete tvořit. Má to být vaše osobní album – takový Instagram na papíře, rodinné album nebo třeba moodboard ve větším? Od tématu se může odvíjet i styl tvoření. Stanovte si barvu podkladu – bílá, přírodní hnědá nebo černá? Pak už jen shromáždíte vytištěné fotky, doplňky a budete zkoušet, co se k čemu hodí, kam natisknout jaké razítko, kde přidat nápis a kterou fotku orámovat washi páskou. Až si budete jistá, že takhle je to ono, vezmete lepidlo a všechno nalepíte.

Scrapbook background, albums and tools with decoration

Co všechno potřebujete?

Všechno. A nikdy toho nebude dost a nikdy snad nebude nic, co byste si ještě nemohla přikoupit. Základem papírového scrapbooku je dostatečně velký blok. Úplně nejlépe ve čtvercovém formátu a s kruhovou vazbou. Pokud se do tvoření chcete pustit opravdu naplno, nešetřete na něm, ohlídejte si, aby měl papír vyšší gramáž a pevné desky. Nemělo by vám chybět kvalitní lepidlo, tuhé i tekuté, a k zahození nebude ani tavná pistole pro připevňování jiných materiálů a větších ozdob. Pokud ji však doma nemáte, pořizovat si ji rozhodně nemusíte, skvěle ji nahradí (nepostradatelná) oboustranná lepenka.

Potom už záleží na vás, jak moc si chcete se scrapbookem vyhrát. Na internetu pořídíte velké tématické sety se všemi možnými doplňky. Za takový set dáte třeba osm stovek. Pokud se nebojíte nakupování přes ebay, doporučujeme se podívat spíše tam. Scrapbookingové pomůcky na něm seženete za třetinovou cenu a můžete si vybrat kousek po kousku přesně podle představ.

Pokud začínáte úplně od nuly, neměly by vám chybět dvě až tři barevné tzv. washi pásky (ebay – 23 korun, české e-shopy – 50 korun), barevné papíry, vzorované papíry (jeden od 5 korun), stužka (seženete i v galanterii), sada samolepek a pár razítek. Doporučujeme transparentní silikonová razítka (celou sadu drobných 20-30 motivů koupíte na ebayi okolo 50 korun, v Česku zhruba od stovky). Na zahraničních e-shopech samozřejmě všechny nápisy budou v angličtině, pokud toužíte po českých doplňcích, asi nejlepší základnu u nás představuje e-shop Nemravka.

NA EBAY HLEDEJTE POD: scrapbooking / washi tapes / silicone clear stamps / scrapbooking stickers

scrapbooking 4

Zdroj fotek: Pinterest.com