JAKÉ ZDRAVOTNÍ BENEFITY VÁS ČEKAJÍ, KDYŽ ZAČNETE CVIČIT JÓGU?

Její pozitivní vliv se skloňuje na všech frontách. Zlepšení kondice, zklidnění mysli, lepší spánek i soustředění. Pokud jste se do cvičení jógy ještě nepustili, náš seznam zdravotních benefitů spjatých s jejím praktikováním, vás snad už konečně přesvědčí.

Přečtěte si také: Odkrýváme kouzlo jógy, proč pomůže i vám?

Vyšší flexibilita

Jóga spočívá v postupném protahování svalů a tím zvyšování vaší flexibility, proto už po několika lekcích ucítíte patrné změny. Je to jedním z nejmarkantnějších benefitů, který vás při cvičení rozhodně nemine. Na začátku cvičení možná budete mít problém se sklonit a dotknout se dlaněmi země, po týdnech cvičení to pro vás už nebude představovat žádný problém. Navíc se špatným protažením jednotlivých částí těla může souviset řada bolestí, které nás omezují v každodenním životě. A ty díky cvičení vymizí.

Zlepšení držení těla

Nesprávné držení těla se týká valné většiny z nás. Nejen váha hlavy, ale i horních končetin, spočívá na naší páteři, která musí tuto hmotnost nést bez odpočinku celý den. Není se tedy čemu divit, že právě páteř dostává v dnešní době pořádně zabrat. Pokud však posílíme svaly v okolí páteře a trupové svalstvo, mimo příznivého efektu na zdraví se dočkáme i opticky štíhlejší a symetričtější postavy.

Zabraňuje poškozování kloubů

Pokaždé, když na podlaze rozbalíte podložku a vydáte se do říše jógy, procvičíte své klouby v celém jejich pohybovém rozsahu, čímž je trénujete a udržujete stále aktivní. Tím zmírňujete pravděpodobnost vzniku artrózy nebo jiných kloubních problémů, s nimiž se s přibývajícími léty lidé potýkají.

Zvýšení průtoku krve

Relaxační cvičení, jež jsou součástí jógy, vám rozproudí krev v končetinách. Pozice, jakými jsou například stojky, podporují proudění krve z pánve směrem k srdci, plicím a do hlavy. Krev se díky tomu lépe okysličí a časem mohou ustoupit například otoky nohou.

Procvičuje srdce

Zvýšením srdeční frekvence, snižujete riziko srdečního infarktu i zmírňujete deprese! Aby došlo k větší aktivaci srdečního svalu, je třeba se pustit do aerobního druhu jógy, jemná jóga bez větší zátěže a střídání pozic tak dobrý vliv na srdce nemá.

Přečtěte si také: 10 základních druhů jógy – vyberte si ten pravý pro sebe

Snižuje krevní cukr

Zní to skoro neuvěřitelně, ale pravidelné cvičení jógy snižuje obsah cukru v krvi a hladinu špatného cholesterolu (tzv. LDL), a naopak zvyšuje hladinu cholesterolu prospěšného pro lidské tělo (tzv. HDL). Díky omezení hladiny cukru v krvi se nemusíte tolik obávat srdečního infarktu nebo selhání ledvin. Jóga je vhodná pro lidi s diabetem, jelikož díky zvýšení citlivosti inzulínových receptorů napomáhá k hubnutí.

Pocit štěstí, relaxace i soustředění

Jen rozbalíte podložku, zaujmete první odpočinkovou pozici a klidný a současně motivující hlas lektora vás přiměje, abyste z hlavy pustili běžné starosti a soustředili se na přítomný okamžik. S pravidelným cvičením je potvrzeno, že koncentrace stoupá a stejně tak i váš pocit štěstí a sebejistoty. Jóga napomáhá lepší koordinaci, zkracuje reakční dobu a zlepšuje paměť. Hlubší relaxaci pociťujete během cvičení jógy díky tomu, že vás cviky nutí koncentrovat se na přítomný okamžik a tím se tělo přepne ze sympatického nervového systému, který ho připravuje na akci, do parasympatiku, který podněcuje tělo k odpočinku.

Kvalitnější spánek

Proč máme odkládat telefony hodinu před spánkem? Proč nemáme pracovat? A proč nemáme jíst? Aby se tělo mohlo zklidnit, přepnout na svůj noční režim a přichystat se na odpočinek. Cvičení jógy, které má zklidňující účinky, pomůže tělu odpočinout si na okamžik od cvrkotu moderního způsobu života a připraví ho na spánek. Do říše snů upadnete rychleji, snáze a budete spát kvalitněji.

Leave a Reply