Počasí přeje a je ideální čas vyrazit na procházku do přírody. Zajděte hlouběji do lesa, protáhněte své svaly, nadýchejte se čerstvého vzduchu a pokud chcete pro své tělo udělat ještě něco více, nasbírejte si co nejvíce čerstvých kopřiv, které v sobě ukrývají nevídanou očistnou a sílu, a se kterými potom můžete doma čarovat. Při sběru trhejte pouze vrchní části rostliny – obvykle horní dva svazečky lístků – a doma kopřivy samozřejmě řádně omyjte. Co konkrétního se s nimi dá tedy dělat? Co mohou udělat pro naše tělo? Jaké specifické minerály obsahují? Pojďme na to!
Čaj z čerstvých kopřiv
Kopřivy řádně omyjte a zalijte horkou vodou, přiklopte a nechte asi 20 min louhovat. Kopřivami určitě nemusíte šetřit, použijte 3 až 4 menší rostlinky na šálek čaje. Výsledkem bude čaj svěží chuti, který čistí krev, redukuje chudokrevnost a má protizánětlivý a antirevmatický účinek. Doporučujeme pít maximálně 0,6 l takového čaje denně. Pokud zvažujete detox, určitě tento čaj zařaďte do plánu.

Kopřivový špenát
Přestože Zelený čtvrtek byl již před pár týdny, neváhejte a udělejte si z kopřiv oběd. Množství je na vás, ale počítejte s tím, že se objem při tepelné úpravě značně sníží. Rozpalte nakrájenou cibuli na másle, přidejte mouku, kopřivy spařte a nakrájejte na menší díly (není potřeba se s krájením více zabývat, budete ještě mixovat) a přidejte do hrnce. Vařte jako obyčejný špenát, tak jak to znáte, nezapomeňte na česnek, na závěr pomixujte, na pánev klepněte vejce a zdravé jídlo je rychle hotové.
Tip č. 1: Spolu s kopřivami můžete použít i medvědí česnek, klidně v poměru 1:1. Ten také spařte a nakrájejte na menší díly, ať se vám lépe pracuje.
Tip č. 2: Vodu, kterou jste spařovali kopřivy nevylévejte, zalejte s ní vaše květiny nebo si jím spláchněte vlasy.
Výživa vlasů
Výluhy z kopřiv pomohou těm, které trápí vypadávání vlasů nebo lupy a je to opravdu snadné. Dvě pořádné hrsti nakrájených kopřiv zalijeme litrem vody, přidáme lžíci vinného octa a necháme 10 minut stát. Vlasovou vodou opláchneme vlasy, ty budou hebké a lesklé. Doporučujeme pokaždé použít čerstvě připravený výluh, voda se začne po pár dnech kazit. Posilující kúru provádějte pravidelně, vmasírujte ji řádně ke kořínkům vlasů.

Hnojivo z kopřiv
Zahrádkáře potěší i tento tip na přírodní hnojivo. Kopřivy nasekejte na menší díly a umístěte do plastového kbelíku do ¾ jeho objemu, zalejte vodou a umístěte na vhodné místo, protože kvašení probíhající následující 2 až 4 týdny bude provázet zápach. Můžete občas promíchat a až vám tento nálev přestane pěnit a bude mít tmavou barvu, je dílo dokonáno.
Tip: I když nejste žádní velcí zahrádkáři, vodu ze spařených kopřiv můžete použít na zalévání rostlin, které máte doma.
Krmivo
Kopřivy obsahují chlorofyl, mnoho vitamínů (zejména skupiny B) a z minerálů především železo a hořčík. Sušené je můžete podávat doma křečkům, morčatům nebo králíčkům, posílíte je.

Pleťová maska
Nejprve si připravíme šťávu z kopřiv. Pokud máte odšťavňovač, vhoďte do něj 3 hrsti kopřiv, jablko a půlku citronu. Výsledek smíchejte s hustým medem, naneste na obličej a dekolt a po 20 minutách opláchněte vlažnou vodou. Pokud odšťavňovač nemáte, bude příprava složitější a časově náročnější, nicméně zázrak pro vaši pleť můžete vytvořit i tak. Hrneček naplňte do ¾, přidejte horkou vodu po okraj a šťávu z půlky až jednoho citronu. Nechte 24 h louhovat, sceďte, při cezení řádně mačkejte přes sítko, ať se dostanou všechny živiny ven. A nyní je postup stejný, přidejte med, naneste na 20 minut a opláchněte. Vaše pleť bude hebká, maska pomáhá redukovat mastnotu a bojuje s akné.
Doufáme, že jsme vás inspirovali k výletu do přírody, během kterého si donesete pořádný pytlík této blahodárné zelené rostliny. U sběru ale určitě nezapomeňte na rukavice a pokud si chcete sběr ještě více usnadnit, doporučujeme do batůžku přibalit i nůžky, s nimi jde sběr opravdu od ruky. Také doporučujeme sbírat na méně frekventovaných místech, kde nechodí mnoho pejskařů. 🙂

Autorka článku: Martina Dočárová